List of Departmental Computing Officers

 

Department Name
Archaeology Helen Goodchild
Paul Young
Neil Gevaux
Biology Ian Jennings
Paul Waites (alternate)
David Nelmes (alternate)
Biology (Biorenewables Development Centre (Bio)) Jane McNeil
Centre Renaissance & Early Mod Studies Jacky Pankhurst
Centre for Applied Human Rights Sanna Eriksson
Centre for Criminal Justice, Econ & Psyc Roger Bowles
Centre for Health Economics John Galloway
Paul Hodgson (alternate)
Mark Wilson (alternate)
Centre for Medieval Studies Gillian Galloway
Centre for Modern Studies Helen Jacobs
Centre for Reviews and Dissemination Susan Sutton
Vanda Castle (alternate)
Centre for Women's Studies Harriet Badger
Chemistry Adrian Whitwood
Tim Kirk
David Whitehead
David Pugh (alternate)
Richard John (alternate)
Commercial Services Mark Barber
Vaughan Jenkins
Steve Austin
Computer Science David Hull
Alex Cooper (alternate)
Dominic Friend (alternate)
Richard Selby (alternate)
Dean Welbourn (alternate)
Jonathon Fernyhough (alternate)
Economics Paul Hodgson
John Galloway (alternate)
Mark Wilson (alternate)
Education Hayley Houghton
Mary Yates (alternate)
Electronic Engineering Andy Patterson
English and Related Literature Cathy Moore
Environment Dave Hay
Environment (Stockholm Environment Institute at York) Howard Cambridge
Dave Hay
Douglas Wang (alternate)
Estates and Campus Services Mark Barber
Vaughan Jenkins
Mike Bristow
Steve Austin
Matthew Hodges (alternate)
Steve Walker (alternate)
Estates and Campus Services (Campus Services) Paul Bell
Peter Jarvis
Estates and Campus Services (Space Management) Timothy Andrew (alternate)
Steve Parker (alternate)
John Rawling (alternate)
Michael Jary (alternate)
Eve Firth (alternate)
Philip Stewart (alternate)
Claire Richards (alternate)
Martin Bostock (alternate)
External Relations (Centre for Lifelong Learning) Iain Barr
External Relations (Events and Public Affairs) Sue Abson
External Relations (Global Engagement) Claire Postill
External Relations (Marketing) Rhian Cowsill
Dan Wiggle (alternate)
External Relations (Philanthropic Partnerships and Alumni) Chris Barnes
External Relations (Student Recruitment and Admissions) Louisa Dobson
Rachael Spink (alternate)
Kathleen Bostock (alternate)
Finance Jamie Heggarty
Suzanne Price
Graduate Students Association Peter Gorbert
Health Sciences Byron George
Chris Jones (alternate)
Richard Scott (alternate)
Maria Hyde (alternate)
William Curson (alternate)
Ian Cope (alternate)
History of Art Andrew Wilkinson
Hull York Medical School Colin Noble
Adrian Hollingsworth (alternate)
Tony Foster (alternate)
Jeffrey Barber (alternate)
Human Resources Alex McFarlane
Jan Watkins (alternate)
Robert Kiss (alternate)
International Pathway College Stefan Wytwyckyj
Ruth Ashworth
Language and Linguistic Science George Tsoulas
Huw Jones (alternate)
Language and Linguistic Science (Languages for All) Huw Jones
Library & Archives Jim Adamson
Paul Harding (alternate)
Peri Stracchino (alternate)
Frank Feng (alternate)
Mathematics Henning Bostelmann
Music Ben Eyes (alternate)
Oliver Larkin (alternate)
National Science Learning Centre Ian Miller
Matt Holmes (alternate)
Natural Sciences Roddy Vann
Alison Thompson (alternate)
Norwegian Study Centre Felicity Jones
Philosophy Johan Gustafsson
Ross Kendall (alternate)
Physics Simon Hart
Matthew Pickin (alternate)
Ian Wright (alternate)
Peter Hill (alternate)
John Bramley (alternate)
Politics Jean-Paul Skeete
Susan Leatt (alternate)
Nauman Reayat (alternate)
Politics, Economics and Philosophy Marcus Hulme
Psychology David Turley
Marc Green (alternate)
Garry Turner (alternate)
Rob Stone (alternate)
Psychology (York Neuroimaging Centre) Mark Hymers
Joe Lyons
Alex Wade
Registrar's and Planning Alistair Knock
Steve Walker (alternate)
Registrar's and Planning (Health, Safety and Security) Steve Walker
Martyn Godwin (alternate)
Research Centre for Social Sciences Mark Wilson
Research and Enterprise Sam Gardner
Social Policy and Social Work Dominic Ennis
Social Policy and Social Work (Centre for Housing Policy) Simon Johnson
Social Policy and Social Work (Social Policy Research Unit) Simon Johnson
Sociology Darren Reed
Richard Chappel (alternate)
Paul Chappell (alternate)
Student and Academic Services (Academic Support Office) Andrew Parkinson
James Youdale (alternate)
Student and Academic Services (Careers Service) Jeyda Douglas
Irena Zientek (alternate)
Casee Robinson-Wilson (alternate)
Students Union Liam McDaid
Lauren Tomasello (alternate)
The York Law School Louise Prendergast
Jacqueline Richmond (alternate)
The York Management School Eric Swales
Theatre, Film and Television Pieter Smit
Paul Ryan (alternate)
Chris Robins (alternate)
Richard Sykes (alternate)
Andrew Hunter (alternate)
Steve Foster (alternate)
Vice Chancellor's Department Lisa Feasby
Gillian Gibbins (alternate)
Caroline Kennan (alternate)
YHPHO (associates Health Science) James Nelson-Smith
Paul Wilkinson (alternate)
York Health Economics Consortium Dianne Wright
Mark Wilson
York Science Park Ltd Sarah Savage
Matthew Hields (alternate)
Tracey Smith (alternate)