Skip to content

Constituency and membership of Senate

  • The Acting Vice-Chancellor & President
    • Professor Saul Tendler
  • The Pro-Vice-Chancellors
    • Professor Deborah Smith
      Pro-Vice-Chancellor (Research)
    • Professor John Robinson
      Pro-Vice-Chancellor (Teaching, Learning and Students)
    • Professor Jon Timmis
    • Pro-Vice-Chancellor (Partnerships & Knowledge Exchange)
    • Professor Tracey Lightfoot
    • Associate Pro-Vice-Chancellor (Teaching, Learning and Students)
  • The Director of Corporate and Information Services
    • Mrs Heidi Fraser-Krauss
  • The Faculty Deans (ex officio)
    • Professor Brian Fulton (Sciences)
    • Professor Ambrose Field (until February 2019) (Arts and Humanities)
    • Professor Stuart Bell (Social Sciences)
  • The Dean of the Graduate Research School
    • Professor Tom Stoneham 
  • The head (or named alternate) of each academic department
    • Professor Nicky Milner (until 30 September 2020)
      alternate: 
      Archaeology
    • Professor Jennifer Potts (until 30 September 2022)
      alternate: Professor James Moir
      Biology
    • Professor Duncan Bruce (until 30 September 2019)
      alternate: Dr Martin Cockett
      Chemistry
    • Professor Neil Audsley (until 30 October 2021)
      alternate: Dr Paul Cairns
      Computer Science
    • Professor Jo Swaffield (until 30 September 2019)
      alternate:  Mr John Bone
      Economics and Related Studies
    • Professor Paul Wakeling  (until 30 September 2021)
      alternate: Professor Vanita Sundaram
      Education
    • Professor Andy Tyrrell (until 30 September 2021)
      alternate: Professor Steve Smith
      Electronic Engineering
    • Professor Helen Smith (until 30 September 2021)
      alternate: Dt Matt Townend
      English and Related Literature
    • Professor Mark Hodson (until 30 September 2019)
      alternate: Dr Roman Ashauer
      Environment and Geography
    • Professor Maria Goddard (until 30 September 2021)
      alternate: Ms Helen Weatherly
      Centre for Health Economics
    • Professor Karl Atkin (until 30 September 2019)
      alternate: Professor Patrick Doherty
      Health Sciences
    • Professor Lawrence Black (until 30 September 2020)
      alternate: Professor Laura Stewart
      History
    • Professor Michael White (until 31 August 2020)
      alternate: Professor Liz Prettejohn
      History of Art
    • Professor Dunstan Brown (until 30 September 2020)
      alternate: Dr Sam Hellmuth
      Language and Linguistic Science
    • Professor Mark Freeman
      alternate: Professor Philip Linsley
      The York Management School
    • Professor Niall Mackay (until 30 September 2019)
      alternate: Professor Chris Fewster
      Mathematics
    • Professor Ambrose Field (until 30 September 2021)
      alternate: Dr Aine Sheil
      Music
    • Professor Alan Thomas (until 30 September 2020)
      alternate: Professor Matthew Ratcliffe
      Philosophy
    • Professor Kieran Gibson (until 30 September 2021)
      alternate: Dr Phil Lightfoot
      Physics
    • Professor Neil Carter (until 30 September 2019)
      alternate: 
      Politics
    • Professor Mike Burton (until 30 September 2021)
      alternate:  Professor Tim Andrews
      Psychology
    • Professor Lesley Stewart
      alternate:  Professor Amanda Sowden
      Centre for Reviews and Dissemination
    • Professor John Hudson (until 30 September 2021)
      alternate : Dr Lisa O'Malley
      Social Policy and Social Work
    • Professor Paul Johnson  (until 30 September 2021)
      alternate: Dr Laurie Hanquinet
      Sociology
    • Professor Duncan Petrie (until 30 September 2022)
      alternate: Dr Tom Cantrell
      Theatre, Film and Television
    • Professor Caroline Hunter (until 30 September 2021)
      alternate: Mr Ben Fitzpatrick
      The York Law School
  • The Dean of Hull York Medical School
    • Professor Una Macleod (until 31 December 2020)
      alternate: Professor Barry Wright
      Hull York Medical School
  • Not more than fifteen persons as may be elected from amongst themselves by all members of the academic staff of the University whose terms of appointment are limited in duration only by the provision of Statutes 24 and 25
    • Dr Simon O'Keefe (until 31 July 2019)
    • Computer Science
    • Professor Yvonne Birks (until 31 July 2019)
      Social Policy Research Unit
    • Professor Sanju Velani (until 31 July 2019)
      Mathematics
    • Dr Jan Hardman (until 31 July 2019)
      Education
    • Professor Nia Bryant (until 31 July 2019)
      Biology
    • Dr Thomas Cantrell (until 31 July 2020)
      Theatre, Film and Television
    • Dr Stephen King (until 31 July 2020)
      Computer Science
    • Dr Mark Roodhouse (until 31 July 2020)
      History
    • Dr Jessica Wardman (until 31 July 2020)
      York Management School
    • Ms Helen Weatherly (until 31 July 2020)
      Centre for Health Economics
    • Dr Joanna de Groot (until 31 July 2021)
    • History
    • Dr Oleg Lisagor (until 31 July 2021)
      Computer Science
    • Vacancy 
      Arts and Humanities
    • Dr Danijela Trenkic (until 31 July 2021)
      Education
    • Professor Geoffrey Wall (until 31 July 2021)
      English and Related Literature
  • Not more than three other persons elected from amongst themselves by all those members of the academic staff of the University who are not entitled to elect members of the Senate under the preceding provisions of this Statute
    • Vacancy
    • vacancy
    • vacancy
  • The Director of Colleges
    • Dr Rob Aitken (Constantine College)
  • Director of the International Pathways College
    • Dr Matthew Perry
  • Two Heads of Colleges elected from amongst the Heads of Colleges
    • Dr Eleanor Brown
      Head of Derwent College
    • TBC
      Head of College
  • The President of the Students' Union
    • Mr James Durcan (until 31 July 2019)
      University of York Students' Union (YUSU)
  • The Academic Officer of the Students' Union
    •  Mr James Hare (until 31 July 2019)
  • The President of the Graduate Students' Association
    • Sehrish Shafi (until 31 July 2019)
      Graduate Students' Association (GSA)
  • Not more than three undergraduates elected from amongst themselves by all registered students of the University
    • Lea Marrazzo (Faculty Rep for Arts and Humanities)
    • Zoe Disley (Faculty Rep for Sciences)
    • Rifah Khalil (Faculty Rep for Social Sciences)
  • One graduate elected from amongst themselves by the members of the Graduate Students' Association
    • Charlotte Chamberlain

In attendance

  • The Registrar and Secretary
    • Ms Jo Horsburgh
  • The Academic Registrar
    • Dr Wayne Campbell
  • The University Governance Officer
    • Dr Philip Evans

University Senate chair

Contacts

Meeting dates

  • Tuesday 16 October 2018
    2.15pm in Bowland Lecture Theatre, Berrick Saul Building
  • Tuesday 29 January 2019
    2.15pm in Bowland Lecture Theatre, Berrick Saul Building
  • Tuesday 7 May 2019
    2.15pm in Bowland Lecture Theatre, Berrick Saul Building
  • Tuesday 9 July 2019
    2.15pm in Bowland Lecture Theatre, Berrick Saul Building